I forrige utgave av «Norsk Fiskerinæring» konstaterte vi at bestandssituasjonen er dårlig for en rekke av våre viktigste pelagiske bestander. Det er heller ingen tegn som tyder på at dette vil bedre seg med det første.
Her skal vi se nærmere på bestandssituasjonen for våre viktigste bunnfiskarter, dvs. nordøstarktisk torsk, sei og hyse, samt snabeluer, blåkveite, lange og brosme. De siste ti årene har disse syv artene stått for en gjennomsnittlig førstehåndsverdi per år på ca. 12,4 milliarder kroner, dvs. ganske nøyaktig 53 prosent av den samlede verdien av all fisk og skalldyr som har vært tatt på land av norske fiskere.
Som sist har vi fått forskningsdirektør Geir Huse ved Havforskningsinstituttet i Bergen til å kommentere bestandssituasjonen for disse syv artene.