

Hva er vårens vakreste eventyr? Når starter sommeren egentlig? Hva er Norges største næringslivsmesse? Hva er verdens viktigste maritime messe og hva lager mest kaos i overnattingsmarkedet i Oslo? Det er ikke sikkert Nor-Shipping på Lillestrøm er svaret på alt dette,
men annethvert år er det Oslo-nære eventet en god kandidat for mye av det. I 2025 markerer man 60 år. Direktør Sidsel Norvik tror på rekord.
Selv har Norvik ledet Nor-Shipping i over fem år, men med oppvekst på Jar i Bærum og siden Oslo, har hun kjent til det opprinnelige arrangementet på Sjølyst i hele oppveksten. Hun husker også at man vokste ut av Sjølyst.
— Vi prøvde å bygge det ut der, men det var ikke mulig å få til det samme som på Lillestrøm. Følgelig ble det hele flyttet, forteller hun. I dette tilfellet snakker vi vel så mye om messe- og kongressanlegget lenge kjent som Norges Varemesse, nå NOVA Spektrum. 39.000 kvadratmeter gir boltreplass for mye, innbefattet en stadig voksende 60 åring.

— Vi hadde 52.000 besøkende sist. Nå er målet 60.000, sier hun. Det er mye og vil samtidig være et svært passende tall for den maritime jubilanten. Røttene til NOVA Spektrum går faktisk enda mer enn 60 år tilbake, men i 1965 var det altså duket for den første internasjonale shippingmessen i Norge. I 1971 var navnet Nor-Shipping på plass, og siden har det vært arrangert annethvert år, med et lite unntak under koronaen. Nor-Shipping-direktøren ser ingen grunn til å endre på toårigheten, heller ikke med tanke på når andre store messer forløper.