

Tallenes tale er klar. Nasjonalt reduserte Norge sine klimagassutslipp med 11 prosent fra 2018 til 2023. De 54 viktigste sjømatkommunene klarte bare 3,9 prosent. Faktum er at sjømatnæringen har økt sine klimagassutslipp siden 1990. Å kutte minst 55 prosent innen 2030 er umulig. Innen 2035 også!
Har redaktøren fått klima på hjernen?
Et relevant spørsmål. Det siste året har jo norsk klimapolitikk og norske klimamål vært en gjenganger i våre spalter. Forklaringen er enkel. 2030 nærmer seg med stormskritt og i sjømatnæringen ligger vi håpløst på etterskudd. Ingen ting tyder på at vi vil være i nærheten av å nå målsettingen om minst 55 prosent kutt i utslippene av CO2-ekvivalenter innen 2030.
Det tragiske faktum er at utslippene av klimagasser fra fiskeri- og havbruksnæringen er klart større i dag enn det var for 35 år siden. Spørsmålet i 2025 er ikke lenger om vi klarer å kutte 55 prosent sammenlignet med 1990, men om sjømatnæringen klarer å kutte minst 60 prosent av sine utslipp i løpet av de neste fem-seks årene. Svaret på det spørsmålet er helt enkelt nei. Vi klarer det ikke i løpet av de neste ti heller. Og i 2050 skal utslippene fra sjømatnæringen være tilnærmet null. Tro det den som vil.