Sverre Johansen, Norges Fiskarlag
Økosystemer og rekruttering
Med tanke på den dramatiske kvotesituasjonen er det kanskje greit at været har bidratt til å strekke fisket utover i tid. Også sikkerhetspolitisk brygger det opp til ruskevær.

Skrevet av:
Sverre JOHANSEN
Av: Sverre Johansen, generalsekretær i Norges Fiskarlag
Inngangen på 2025 har vært preget av mye vær. Uvær og vinterstormer har nærmest stått i kø i nord, og gjort at vinterfisket ikke har kommet skikkelig i gang. Med tanke på den dramatiske kvotesituasjonen er det kanskje greit at været har bidratt til å strekke fisket utover i tid. Også sikkerhetspolitisk brygger det opp til ruskevær. Årets sikkerhetskonferanse i München ble fullstendig dominert av det som ser ut til å være et amerikansk linjeskifte, og alarmklokkene uler i europeiske hovedsteder. Hva som vil være de kortsiktige og langsiktige konsekvensene for fiskerinæringa er det helt sikkert mulig å spekulere i, og selv om vi foreløpig har en haug med spørsmål og nokså få svar, tror jeg det kreves god fantasi for å se for seg at frihandel og en regelstyrt verdensorden vil få et oppsving de neste årene.
I en situasjon hvor verdenshandelen ommøbleres gjennom tollsatser og mulige handelskriger, kan noen kanskje tenke at det er greit at vi i 2025 vil ha betydelig mindre villfanget fisk å tilby markedene enn på mange år. Hvorvidt dette vil ha noen betydning er jeg veldig usikker på. Først og fremst må vi anerkjenne at situasjonen vil være krevende og sette sitt klare preg på næringen.