

Den nye 400 millioners stoltheten til Herøyhav-rederiet og Ervik-familien er endelig klar for hjemtur, for å få redskap om bord og for kolmule eller nordsjøsild. Reder og skipper Ronald Ervik ser ikke minst frem til å prøve ut de elektriske vinsjene på ringnotsnurperen. Med en toppfart på 16 knop skal ikke selve hjemturen ta lang tid.
Det er deilig å være norsk i Danmark. Samtidig har alt sin tid, og nå er nok både reder og verft klare for at «Herøyhav» skal kaste loss i Skagen. Litt ut i juli kan vi regne med at 75-metringen er hjemme i sunnmørske Torsvik.
— Det blir en prøveseilas til i Danmark over neste helg, sa reder Ronald Ervik da vi kontaktet ham midt i juni.
Reder og skipper Ervik har vært i Danmark nesten like lenge som nybåten, og prosessen frem mot ferdig utrusting og klargjøring har blitt jevnlig dekket på «Herøyhav»s egen Facebook-side siden i fjor: 5. juli 2024 var det sjøsetting på skrogverftet i Gdansk. 14.-18. august skjedde slepingen fra Gdansk til Skagen. Siden skulle riktig mye på plass, fra hovedmotor, RSW og kraner til lugargulv og Stressless. Sistnevnte har ikke vært mye i bruk til nå, og det kan vel ta litt tid før den slites også.
Denne våren har det vært en del intense dager for å få båten overlevert i sommer. Båten ble bestilt i januar 2022, og etter planen skulle den ha vært i fiske for en god stund siden.