BESTEFAREN VAR FYRVOKTER PÅ Akraberg så langt syd på Færøyene som det er mulig å komme. Derav det unorske navnet Debess, som uttales med trykk på første stavelse og uten to s-er. Faren flyttet til Norge på slutten av 1960-tallet og ble gift med søsteren til storreder Roar Wolstad på Ellingsøya, som hadde «Eldborgtrål».
Selv giftet månedens intervjuobjekt seg med datteren til Sveinung Flem, i mange år adm. direktør i Surofi. Det var i 2007. Vi kan altså trygt skrive at han har norsk sjømat i familien.
— Jeg vokste opp på Ellingsøya og gikk barne- og ungdomsskolen der. Som mange andre av mine jevnaldrende hadde jeg min første sommerjobb i klippfiskindustrien, nærmere bestemt hos Andreas Bjørge AS og Nils Sperre AS. I 1986 begynte jeg på allmennfag ved Fagerlia Videregående i Ålesund. Det var før tunellen kom, så vi måtte ta ferge frem og tilbake hver dag. Etter videregående tok jeg en bachelor i økonomi og finans ved BI i Ålesund.
