På tampen fra Provence
Dagdrømmerne
En av fantasiene til dagdrømmerne er at de vil si opp EØS-avtalen og forhandle frem en handelsavtale med EU.

På tampen fra Provence er skrevet av en sentral “insider” i norsk sjømatnæring som foretrekker å holde sin identitet skjult.
Artikkelserien har til hensikt å gi et skarpt skråblikk på sjømatnæringen.
Alle mennesker drømmer når de sover. Det hevder forskerne er helt nødvendig for å beholde en god mental helse. Undertegnede er selvsagt intet unntak. Noen drømmer er nifse, noen handler om vakre kvinner. Som regel våkner jeg og ingenting er nifst lenger og kvinnene er dessverre forduftet. Noen drømmer også om dagen. Det gjør ikke jeg. Om dagen holder jeg meg til fakta og nøkterne realiteter. Jeg er det man kaller en pragmatiker.
Mange i annerledeslandet drømmer ikke bare når de sover. Det kryr av dagdrømmere. Noen befinner seg i partiene SV og Rødt, men de fleste hører til i Senterpartiet. De er i fremgang på alle meningsmålinger — forstå det den som kan.
En av fantasiene til dagdrømmerne er at de vil si opp EØS-avtalen og forhandle frem en handelsavtale med EU. Dersom det bare var noen bygdeoriginaler som mente dette, ville det være til å leve med. Men Senterpartiet, som seiler i god medvind, er i ferd med å bli større enn Arbeiderpartiet. I deres partiprogram for 2017-2021 står det følgende: «Senterpartiet vil erstatte EØS-avtalen med handels- og samarbeidsavtaler med EU for å sikre våre interesser».
Vil du lese mer av saken på en enkel måte? "Prøv gratis i 14 dager" uten binding eller forpliktelser, eller logg inn på din bruker.
Logg inn
Prøv gratis i 14 dager
Vi tilbyr 14 dagers prøvetid uten binding eller andre forpliktelser. Alt du registrerer er navn, (firma), epost og egen kode. Etter 14 dager må du selv aktivere abonnement om du ønsker det. Er du allerede abonnent, men har ikke digital bruker? Lag brukerkonto her. Vi knytter det til ditt abonnement. Du kan lese mer om abonnement eller ta kontakt med oss
Få innsikt og oversikt
Et årsabonnement koster 2300,- og gir deg tilgang til alle saker på NorskFisk.no, magasinet Norsk Fiskerinæring samt årboken Norsk Sjømatnæring. Les mer ved å trykke “Bli abonnent”.