Aktuelt
— Gult lys i nord koster Norge milliarder
Jim Roger Nordly vil ha vekst og nytt direktorat. Ikke lusebasert nedtrekk.
Stims Jim Roger Nordly har regnet på følgene av de nye trafikklysene i Lakse-Norge. Selv med vekst lengst nord og lengst sør blir det reduksjon i total produksjon. Og gult luselys og fravær av auksjon i halve Nord-Norge gjør at det offentlige går glipp av en inntekt som er mange ganger grunnrenteskatten.
Stim-gründer Jim Roger Nordly talte i kjent stil om hva han hadde på hjertet til en lydhør forsamling på AqKva-konferansen i Bergen. Og som vanlig hadde han også mer enn én sak på hjertet. De dårlige utsiktene til vekst i oppdrettsnæringen sto likevel sentralt. Og trafikklyssystemet fikk gjennomgå.
— Fiskeri- og havministeren har sagt at dagens trafikklyssystem er noe vi skal bort fra, at det ikke har noen hensikt. Likevel kjøres det en gang til, nærmest av prinsipp, sa han. Nordly karakteriserte spredningen av røde og gule felter på norgeskartet som «nærmest en kreftsvulst». Og mente utviklingen sto i grell kontrast til erklærte målsetninger om årlig vekst. I 2026 kan man vente det motsatte – selv om man får produksjonsvekst i PO 1, 12 og 13
— Nedtrekket til våren ligger an til å bli 11 100 tonn. Da hjelper det ikke med en vekst på 8 500 tonn der det er grønt. Neste auksjonsrunde vil gi en reduksjon av total lakseproduksjon på 2 608 konkluderte Nordly, som ikke var ferdig med å regne. Nå tok han utgangspunkt i auksjonen som ble gjennomført i 2024 og vederlaget som ble betalt for økt kapasitet da . I produksjonsområdene 9,10 og 11 summerte dette seg til 3, 6 milliarder. Men oppdretterne i disse områdene – fra Vestfjorden til Loppa – får ikke muligheten til å øke kapasiteten på samme måte i 2026 grunnet gult farge i trafikklysordningen.
— Redusert inntekt til AS Norge etter auksjonen i 2026 vs 2024 blir 3,6 milliarder kroner sett i forhold til hva det kunne ha vært. . Dette betyr 1,62 milliarder mindre til staten, 395 millioner mindre til fylkeskommunene og 1,58 millioner mindre til oppdrettskommunene, summerte Nordly som satte disse summene opp mot den like omdiskuterte grunnrenten.
— Nedgangen innebærer at kommunene og staten går glipp av en sum som er fire ganger størrelsen på grunnrenteskatten, sa Nordly.
Nylig ble det kjent at denne lakseskatten for 2024 utgjør 467 millioner kroner, en sum som var en brøkdel av anslagene i forkant. Selskapenes skattetilpasninger er etter alt å dømme en vesentlig årsak til at det ikke ble høyere. Nordly tar uansett til orde for et havbruksdirektorat som samler kompetansen på feltet og som er mer effektivt og rigget for oppgaven.
