Samey Robotics leverer automasjon- og robotløsninger, hovedsakelig palleteringsroboter til lakse- og fiskeindustrien som største kundegrupper. Nytt av året er VOTTA, en automatisk vaskeløsning som sikrer effektiv, grundig og dokumenterbar vasking av utstyr og anlegg.
– Det er en “game changer” innen industriell vasking. Vi presenterte den første gang under Seafood Expo i Barcelona i april og igjen på Aqua Nor i august. Begge steder fikk vi kjempebra mottakelse, forteller daglig leder Roy Arne Sørvik.
Systemet er utviklet av Canadiske Rbot9 med Samey Robotics som eneste agent i Europa. Sammen har de kommet frem til vaskesystemet VOTTA etter det islandske ordet þvottur som betyr vask/vasking.

VOTTA kommer til over alt; bortover, nedover og mellom utstyr. Systemet er designet med tanke på tradisjonelle prosesseringsanlegg i fiskeindustrien og slakterier samt landbaserte oppdrettstanker. Vannføring kobles til det eksisterende vaskeanlegget på fabrikken. Det er mulig å installere vaskeroboten i hele eller deler av anlegget, eller i ulike soner for å tilpasse eksisterende infrastruktur.
– Den krever minst tre meter takhøyde over utstyret. Om man for eksempel har en grader som er to meter høy, trenger maskinen tre meter over den igjen. Eldre fabrikker har også ofte både søyler og nedføringer som vil kreve en del tilpasninger. Det aller beste er om vi kommer inn i en tidlig fase når nye fabrikker designes. På den måten kan vi sikre at nedføringer av elektronisk utstyr og kabler ikke er i veien for robot-vaskeløsningen, påpeker Sørvik og fortsetter;
– Så blir det en installasjonsjobb som må gjøres, men når først roboten er på plass er det få begrensninger på hva den kan gjøre. Vi lærer roboten hvordan den skal gjøre jobben, og den gjør det samme hver gang. Den har svært god nøyaktighet på pluss/minus 10 millimeter, og med en løftekapasitet på 250 kilo har den både kraft og stabilitet ved bruk av høytrykkspyler. Systemet dokumenterer og garanterer for at vaskejobben er gjort. Etter hvert som den er i bruk, kan arbeidet forbedres og tilpasses.
Han trekker særlig frem potensialet for landbaserte oppdrettsanlegg.
– Landbaserte oppdrettsanlegg har utfordringer med å få vasket de store tankene sine. Med opptil 20 meter i diameter kreves det gode løsninger. Vårt system kan stå på 30×30 meter og kan flyttes opp, ned og i alle retninger.

VOTTA i drift på nyåret
I dag benyttes VOTTA i hvitfiskindustrien på Island, men snart vil den være aktiv også ved norske anlegg. Hvor det blir ønsker ikke Sørvik å røpe riktig enda, men at mange er nysgjerrige legger han ikke skjul på.
– Mange tar kontakt med spørsmål om løsningen og gjerne da driftsmessige utfordringer. Selv om dette er nytt for mange, også for oss, opplever vi optimisme. Det er interesse for å ta den i bruk og forståelse for at den må tilpasses etter hvert. Nå gleder vi oss til å få den i drift ved et norsk anlegg – antagelig på nyåret – for å ha noe konkret å vise til, sier Sørvik og legger til at alle som lurer på noe er velkommen til å ta kontakt.

Samey selger vaskeløsningen og bistår med installasjon, oppstart og service, men vaskeroboten eies og driftes av brukeren.
– Vi selger en løsning. Kunden vil stå for driften på samme måte som øvrig maskinpark på anlegget. Med det sagt kan robotarmen brukes til alt mulig. I denne sammenhengen snakker vi om spyling og vasking av utstyr i fabrikker og oppdrettstanker, men systemet kan også brukes til å flytte utstyr eller produkter. Mulighetene er mange. Positivt er at den kan kombineres med andre systemer og jobbe samtidig med at det er folk i lokalet, understreker Sørvik.
Vil vokse videre i Norge
Samey Robotics har vært en nøkkelleverandør i mange år av store og kompliserte palleteringsløsninger i laksenæringen og gjerne litt enklere og mindre løsninger i fiskeindustrien. I mangfoldet finner vi «pick and place»-roboter, depalleteringsroboter og roboter som legger isoporlokk på kasser. Og nå også vaskerobot.
– Vi leverer samarbeidsvillig roboter som gjør gjentagende oppgaver etter at de har blitt fortalt hvordan de skal jobbe. Nytt er at det begynner å bli mer KI. Kamera- og visionsteknologien har blitt mye bedre, og med det også muligheter for samhandling mellom ulike oppgaver og roboter. Robotene våre løser stadig flere oppgaver med mer nøyaktighet og jobber godt sammen med alt annet som er av utstyr, løsninger og folk ved et anlegg. Automasjon vil overta stadig mer av manuell og menneskelig arbeidskraft og vi jobber oss inn i anleggene og kommer med løsninger der det er behov, slik som dette med vasking med VOTTA som et nytt produkt. Etter snart 30 år med palleteringsløsninger mot hvitfisk og laks som hovedbeskjeft er målet å vokse videre i Norge, avslutter han.

I snart 30 år har Samey Robotics levert palleteringsløsninger til den norske sjømatindustrien. I Norge er det over 100 Samey-roboter som går hver dag. (Foto: Samey Robotics)
Palletering av isoporkasser er en del av porteføljen til Samey. (Foto: Samey Robotics)


Samey Robotics AS ble etablert i 2022. Hovedkontor, lager og fabrikk ligger i Kristvika Næringspark på Averøya. (Foto: Samey Robotics)
Nærmeste nabo er Skrettings fôrfabrikk. I løpet av 2027 vil produksjonskapasiteten øke med 30%, eller med 100.000 tonn fôr i året. (Foto: Samey Robotics)

- Islandske Samey Robotis ehf ble etablert i 1989 og eies av Bjarni Armannsson, Kristján Karl Aðalsteinsson og Vygandas Srebalius.
- Etter 28 år med salg av utstyr og tjenester via agent i Norge ble Samey Robotics AS etablert på Averøya i 2022. Selskapet eies av Samey Robotics ehf (90%) og daglig leder Roy Arne Sørvik (10%).
- Det er totalt 35 ansatte i Samey Robotics-gruppen. Seks av dem er tilknyttet Samey Robotics AS hvorav tre jobber fulltid med service.
- Norge er viktigste og største marked. Alt salg av nye roboter i Norge går direkte fra morsselskapet, mens Samey Robotics AS tar kommisjon. I 2024 omsatte morselskapet for ca. NOK 110 millioner kroner, Samey Robotics AS for 17 millioner kroner.